5 błędów podcastera, których należy unikać

Niezależnie od tego, czy jesteś zupełnie nowa w podcastingu, czy zajmujesz się nim od jakiegoś czasu, spojrzenie na podcast z perspektywy słuchacza to świetny sposób na uniknięcie tych typowych błędów podcastów.

Zakładam, że tak jak ja jesteś zapaloną słuchaczką podcastów. I może podobnie jak ja, masz swoje ulubione, ale i takie, które z jakichś powodów Cię drażnią. Nawet jeśli interesuje Cię jakiś temat, to wyłączasz podcast i nie wracasz już do tego twórcy.

Na podstawie mojego doświadczenia, ale też tego czym dzielą się słuchacze podcastów w sieci postanowiłam spisać te „złe nawyki” i zmienić je we wskazówki dla podcasterów.

5 rzeczy, które sprawią, że słuchacz wyłączy Twój podcast

  1. Błędy językowe

Podam Ci kilka najczęstszych błędów popełnianych przez Polaków w mowie. Wyłapałam je nie raz w podcastach, ale i prezentacjach, webinarach i innych „wystąpieniach publicznych”.

  1. W cudzysłowie, a nie w cudzysłowiu. To chyba najczęściej słyszany przeze mnie błąd popełniany przez wszystkich polityków, dziennikarzy i profesorów. Zatem w cudzysłowie, bo w rowie.
  2. Wziąć, a nie wziąść.
  3. Bierzemy tę sprawę na tapet, a nie na tapetę.
  4. Ilość vs liczba. Ilość używamy, gdy mówimy o rzeczach niepoliczalnych np. ilość wody, mąki etc. Jeśli mówmy o słuchaczach, wolnych miejscach, przeczytanych książkach – czyli rzeczach policzalnych, powiemy liczba.
  5. Poszedłem, przyszedłem, wyszedłem a nie poszłem, przyszłem, wyszłem.
  6. Nie cofamy się do tyłu i nie mówimy o faktach autentycznych. Po prostu cofać się i mówić o faktach.
  7. Nie możemy iść po najmniejszej linii oporu, a po linii najmniejszego oporu.
  8. W każdym bądź razieto też błąd, gdyż stanowi kontaminację dwóch wyrażeń: w każdym razie i bądź co bądź.
  9. Nie mów pod rząd bo zrobisz błąd.
  10. Półtora roku a nie półtorej roku. Ale! Półtorej godziny, a nie półtora godziny.

Listę błędów znajdziesz też tutaj.

Jeszcze jedna uwaga. Panuj nad swoimi powiedzonkami. Jeśli na przykład na co dzień nadużywasz „no nie”, „generalnie”, „także ten” itd. postaraj się nad tym panować i wyeliminować, bo nie wnosi to nic do merytoryki rozmowy, a może być denerwujące dla słuchaczy.

  1. Brak notatki do podcastu

Słucham bardzo wielu różnych podcastów, ale w bardzo niewielu jest konkretna notatka do podcastu, a to naprawdę dużo. I nie mam na myśli transkrypcji, tylko spis najważniejszych rzeczy.

Chodzi mi o podanie w opisie podcastu takich informacji:

kto jest gościem

✅ informacje kontaktowe – gospodarz i goście (www, social media)

tytuły filmów, o których była mowa

tytuły książek

linki do badań

polecane narzędzia

wspominane strony www

I tak dalej i tak dalej.

Możesz umieścić taką notatkę we wpisie na swojej stronie i podlinkować tylko ten wpis. Jeśli zapytasz „po co? Przecież może słuchacz sobie zanotować”. Pamiętaj, gdzie i w jakich okolicznościach najczęściej słuchamy podcastów.

Ja podczas biegania naprawdę nie mam ochoty się zatrzymywać i notować tytułów książek etc.

  1. Zbyt dłuuuga rozbiegówka

Jak może wyglądać w ujęciu ramowym początek podcastu:

witasz się ze słuchaczami

dziękujesz ze feebdack, wpłaty na Patronite etc.

mówisz o czym będzie ten odcinek

przedstawiasz gościa

lecisz z tematem

Taki początek jest okej i nie powinien trwać dłużej niż 3 minuty (chociaż dla mniej cierpliwych to i tak długo).

Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli nie dotrzesz do głównego punktu swojego odcinka w 3. minucie, istnieje duża szansa, że ja (i wielu twoich nowych słuchaczy) zamierzamy przewinąć do przodu lub cię wyłączyć.

Zbyt często gospodarze podcastów spędzają pierwsze 5-10 minut odcinka, rozmawiając o „promocji”. Mam na myśli ich nadchodzące wydarzenia, jak/gdzie zapisać się na dodatkowe treści, gdzie kupić ich najnowszą książkę, zapisać się na kurs…

Chociaż rozumiem, że te rzeczy są ważne dla budowania i angażowania odbiorców podcastów poza samymi odcinkami podcastów, nie słucham tego odcinka dla „reklam”.

Słucham go, aby usłyszeć, jak mówisz na temat, który obiecałeś w tytule i opisie odcinka. Więc do dzieła!

Oto moja rekomendacja dotycząca szybkiego rozwiązywania problemów promocyjno – organizacyjnych w podcaście:

Na początku/wprowadzeniu odcinka wspomnij (w ciągu 20 sekund lub mniej), że masz ważne aktualizacje dotyczące X, Y i Z i że dotrzesz do nich w dalszej części odcinka. Jest to podejście typu „bądź na bieżąco”. Twoi lojalni słuchacze/subskrybenci z przyjemnością usłyszą, że wyślesz im aktualizacje. Nowi słuchacze nie ugrzęzną w tym wszystkim na początku odcinka.

Jeśli masz do zakomunikowania info o nowej książce, ebooku, kursie – zrób to w formie przerwy na reklamę w trakcie odcinka. Do tego czasu dostarczyłaś już część wartościowych treści, które obiecałaś w tytule odcinka, a tego właśnie szukają wszyscy słuchacze.

Podaj resztę aktualizacji/ogłoszeń na końcu odcinka. Każdy słuchacz, który wysłuchał do końca koniec odcinka prawdopodobnie będzie chciał usłyszeć twoje aktualizacje.

  1. Przerywanie, wchodzenie w słowo gościom

Kiedy rozmowa jest bardzo żywiołowa, zwłaszcza kiedy prowadzący nie zgadza się z gościem, albo goście ze sobą i zaczynają się spierać zachodzi ryzyko, że będą wszyscy mówić jednocześnie. I twój podcast będzie przypominać naparzankę polityków w radiu albo w telewizji.

Nie możesz do tego dopuścić jako gospodyni. Czasem możesz mieć pokusę przerywania etc. jest na to sposób. Umów się ze swoim gościem, że zanim zacznie mówić, bo będzie chciał wtrącić swoją myśl, albo coś dopowiedzieć, niech po prostu podniesie rękę. Wtedy Ty dojdziesz do kropki i oddasz głos rozmówcy.

  1. Słaba jakość dźwięku

Niestety sama mam na koncie taki podcast. Odcinek był mega merytoryczny, ale okazało się że zawiódł sprzęt.

Nagrywasz rozmowę online albo na żywo w studiu, zawsze miej słuchawki na uszach, żeby móc kontrolować, czy na pewno wszystko działa poprawnie, nie ma przerwanych połączeń, nie słuchać trzasków itd.

To naprawdę wkurzające, jeśli jakość nagrania jest słaba i z usterkami.

Wpisałam Ci 5 rzeczy, które mnie najbardziej drażnią jako słuchaczkę podcastów. A jako podcasterka staram się nie popełniać tych błędów. Jestem ciekawa Twoich sugestii.

Daj znać co Cię drażni w podcastach. Ale żeby nie było tylko tak negatywnie, napisz, co uwielbiasz, co Cię zaskoczyło, co jest warte naśladowania. Może o tym mocnych stronach zrobimy kolejna odsłonę ?

Te tematy mogą Cię zainteresować:

2022-12-29T12:32:06+01:00

Zostaw komentarz

Tytuł

Przejdź do góry